2023-2024 Champions

1st Place

Team
Calc

Stevenson High School

Lincolnshire, IL

Diana Tang
Qi Zhang

Coach: Qin Zhao

2nd Place

Team
JALA

Stevenson High School

Lincolnshire, IL

Lillian Wang
Jaden Chen
Audrey Hong
Aaroh Tak

Coach: Paul Kim

3rd Place

TOT
Nuclear

Newton North High School

Newton, MA

Karina Chung
Maya Figelman
Avnish Kumar
Davis Rattanavijai
Tsubasa Tamura

Coach: Michele MacDonald

4th Place

Risky
Business

Massachusetts Academy of Math & Science

Worcester, MA

Sophia Caramanica
Anthony DeRosa
Derek Desrosiers
Lindsey Paradise
Heidy Rodriguez

Coach: Kristen Burns

2022-2023 Champions

1st Place

Space
Junk

New Trier High School

Winnetka, IL

Julia Hudson

Coach: Hoyt Hudson

2nd Place

Memphis University School

Memphis Univ School

Memphis, TN

Amar Kanakamedala
Jeffrey Liu
Evan Wu
Henry Yu
Lou Zhou

Coach: Steve Gadbois

3rd Place

SC Data
Raider 3

Silver Creek HS

San Jose, CA

Abhinav Gorrepati
Shreyans Jain
Sarthak Jain
Vinay Singamsetty
Ryan Tabatabai

Coach: Imani Butler

4th Place

Team
11990

Stevenson HS

Lincolnshire, IL

Tyler Li
Alex Lin
Kevin Shen
Alexander Wang

Coach: Yi Yang

2021-2022 Champions

1st Place

The Supermodel-ers

Stevenson HS

Lincolnshire, IL

Jack Chen
Collin Fan
Aadit Juneja
Aayush Kashyap
Nathan Ma 

Coach: Paul Kim

2nd Place

Team
Voyager

Mission Hills HS

San Marcos, CA

Ashwin Bardhwaj

Coach: Suresh Bardhwaj

3rd Place

Monte Carlo
Jello

Montgomery Blair HS

Silver Spring, MD

Aditya Chattopadhyay
Philip Guo
Jihwan Kim
Jason Liu
Dhruv Pai

Coach: David Stein

4th Place

The
Alexandrians

Thomas Jefferson HS

Alexandria, VA

Anand Advani
Shyla Bisht
Alyssa Gorbaneva
Owen Rollins
Lillian Sun

Coach: Aneel Advani

2020-2021 Champions

1st Place

Walter Payton
Team 2

Walter Payton College Prep

Chicago, IL

Lizzie Kujawa
Kristen Si
Rose Thorstenson
Andre Nandi

Coach: Scott Galson

2nd Place

Team
Gators

Castilleja School

Palo Alto, CA

Anushka Srinivasan
Reva Tagare
Siona Tagare

Coach: Kyle Barriger

3rd Place

Team
Westlake

Westlake City Schools

Westlake, OH

Jacob Rintamaki

Coach: Tracy Sidloski

4th Place

Community
AI

DuPont Manual High

Louisville, KY

Shreyas Kar
Shraman Kar

Coach: Sudip Kar

2019-2020 Champions

1st Place

Team
Atoms

High Technology HS

Lincroft, NJ

Gustav Hansen
Emily Jiang
Jason Yan

Coach: Ellen Leblanc

2nd Place

Team
10% Rule

Monta Vista High School

Cupertino, CA

Parth Asawa
Brandon Guo
Richard Liu
Eric Zhang

Coach: Joe Kim

3rd Place

Team
SANA

Whitney High School

Cerritos, CA

Amrita Vinjamury
Anastacia Son
Shravani Khisti
Nafeesa Karim

Coach: Stephanie Machado

4th Place

Team
Math Modeling

Mountain View HS

Mountain View, CA

Tony Xin
Katherine Wang
Henry Wang
Arjun Patrawala

Coach: Jesse Hunt

2018-2019 Champions

1st Place

LAHS
Team A

Los Altos High School

Los Altos, CA

Rushil Arora
Karina Halevy
Joshua Hejna
Shawn Huang
Maxwell Liu

Coach: Scott Murray

2nd Place

MLWGS
Team 7

Maggie L. Walker GS

Richmond, VA

Henry Coates
Nikhil Brahmapuram
Russell Graviet
Shivani Kundalia
Madoc Kimball

Coach: Dickson Benesh

3rd Place

MLWGS
Team 6

Maggie L. Walker GS

Richmond, VA

Mary Caroline Heinen
Ryan Kaplan
Derek Chen
Thomas Blue
Nicolas Ferree

Coach: Dickson Benesh

4th Place

APEX
Team 3

Waukee APEX

Waukee, IA

Rebecca Heidt

Coach: Jesse Hunt

2017-2018 Champions

1st Place

Six Sigma
Modelers

NC Schl for Science & Math

Durham, NC

Sam Ferguson
Abhhijit Gupta
Julia Wang

Coach: Jennie Hu

2nd Place

Team
Gators

Castilleja School

Palo Alto, CA

Reese Ketsdever
Niav Layton

Coach: Kyle Barriger

3rd Place

Team
Wheatley

The Wheatley School

Old Westbury, NY

John Li
Vedant Signh
Brandon Zhu

Coach: Robert Teseo

4th Place

Team
Alpha

Waukee APEX

Waukee, IA

Quinn Schroeder
Skye Seo

Coach: Jesse Hunt